Mar 23, 2011

Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού για το ευρωπαϊκό μπάσκετ

Με ένα από τα πιο απίστευτα σκορ στην ιστορία του Ευρωπαϊκού μπάσκετ (89-41) ο Ολυμπιακός πάτησε την πρωταθλήτρια Ιταλίας Σιένα και έκανε το πρώτο βήμα για το Final Four της Βαρκελώνης.

Το παιχνίδι κυριολεκτικά δεν αντέχει κριτικής, αφού ήταν σαν μια ομάδα επαγγελματιών να αντιμετώπισε παιδιά λυκείου και να έβγαλαν όλο τους το άχτι. Οι ερυθρόλευκοι ήταν απίστευτοι στα τρία πρώτα δεκάλεπτα και μόνο στο τελευταία λυπήθηκαν τους αντιπάλους τους και τους άφησαν να φύγουν με ένα πιο αξιοπρεπές σκορ από το γήπεδο.

Το τι θα επακολουθούσε φάνηκε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όταν οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς με σκυλίσια άμυνα και αλάνθαστη επίθεση πέτυχαν 19 πόντους μέχρι να δεχθούν στο 8' το πρώτο καλάθι της Σιένα, ένα τρίποντο από τον Νίκο Ζήση!

Οι Ιταλοί έδειχναν ανίκανοι να αντιδράσουν και φαινόταν σα να σούταραν σε κλειδαρότρυπα και όχι σε μπάσκετ. Έτσι η διαφορά συνέχισε να σκαρφαλώνει και το τέλος του πρώτου μέρους βρήκε τους γηπεδούχους στο +38 (47-9).

Βεβαίως και με παίκτη λιγότερο να έπαιζε ο Ολυμπιακός σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και πάλι το σκορ δεν ανατρεπόταν. Οι Πειραιώτες, όμως, πολύ λογικά χαλάρωσαν, άρχισαν να σκέφτονται το ματς της Πέμπτης και η Σιένα είδε με ανακούφιση την τελική διαφορά να μην ξεπερνάει το όριο των 50 πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 24-4, 47-9, 61-22, 89-41

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 3 (1/1τρίπ., 2ριμπ., 3ασ.), Νεστέροβιτς 9 (4/6δίπ., 7ριμπ.), Σπανούλης 11 (1/4τρίπ., 8/8βολ., 1κλ.), Μπουρούσης 14 (2/4δίπ., 1/2τρίπ., 7/10βολ., 12ριμπ.), Πελεκάνος, Μαυροκεφαλίδης 15 (5/8δίπ., 5/5βολ., 7ριμπ., 1κλ.), Νίλσεν 2, Παπανικολάου 4, Έρτσεγκ 10 (4/7δίπ., 6ριμπ.), Κατσίβελης 7 (1/1δίπ,μ 1.2τρίπ., 2ριμπ., 3ασ.), Χαλπερίν 7 (1/2τρίπ.), Γκόρντον 7.

πηγή: Naftemporiki.gr